0.00 PLN
KATALOG AUKCYJNY - AK134
    • poprzedni
Cena:20,00 PLN
Wysyłka od: 16.00 PLN

Zapraszamy na najbliższą 134. aukcję antykwariatu Rara Avis: Książki – grafiki - plakaty:

 12-13 lutego 2022 r.

Aukcja odbędzie się w dwóch częściach - 16 i 17 października 2021 (sobota - niedziela)
bez udziału publiczności w formie licytacji online za pośrednictwem platformy aukcyjnej OneBid.

Licytacja została podzielona na dwie części:
1. sesja (poz. 1-780) – 12 lutego (sobota), godz. 10.00
2. sesja (poz. 781-1.453) – 13 lutego (niedziela), godz. 10.00.

Katalog zawiera 1.453 pozycje w działach: Sztuka, architektura, rzemiosło, kolekcjonerstwo; Grafika i rysunek; Komiksy; „Teraz okładka!”; Wydawnictwa ilustrowane i artystyczne; Literatura piękna, językoznawstwo; Stalinizm – „ten zgniły Zachód”; Księgoznawstwo; Z szuflady Jarosława Dolińskiego; Stare druki; Varia; Fotografie; Kartografia; Czasopisma; Plakaty; Druki ulotne i urzędowe;  Historia, wojskowość, pamiętniki i wspomnienia; Harcerstwo; Łowiectwo, leśnictwo, przyroda; Regionalia, podróże; Pozostałe wydawnictwa.
Z katalogu aukcyjnego:
p
olecamy dział Sztuka, w którym oferujemy m.in. zestaw odręcznych rysunków i projektów, wykonanych w pracowni jubilersko-złotniczej Wiktora Czaplickiego w Krakowie w latach 20. i 30. XX w. (poz. 62). Warto zwrócić uwagę na pięknie zachowany i gustownie oprawiony egzemplarz „Polskiego tkactwa i haftarstwa” Emmanuela Swieykowskiego z 1904 roku (poz. 59).
Ozdobą katalogu jest dział Grafika i rysunek, gdzie zgromadziliśmy m.in. rzadkie na rynku antykwarycznym, doskonale zachowane oryginalne akwaforty Cypriana Kamila Norwida – „Martyr” („Męczennik”) i „Sibilla” (poz. 76 i 77). Nie wymaga rekomendacji akwarela Marii Pawlikowskiej z Kossaków, znanej przede wszystkim z twórczości literackiej. Jej prace plastyczne cieszyły się w środowisku artystyczno-literackim dużym powodzeniem. Kompozycja utrzymana jest w duchu lat 20., została sygnowana przez artystkę, przetrwała bez mała wiek bez żadnych uszkodzeń.
Do nabycia będą również oryginalne prace Sławomira Mrożka (poz. 129 i 130), Jana Lebensteina (poz. 126), Tadeusza Kantora (poz. 115).
Nowością w katalogu jest dział komiksowy. Ta forma wypowiedzi artystycznej, posiadająca od dawna rzesze fanów i zbieraczy, nabrała w ostatnich latach kolekcjonerskiego znaczenia. Oferujemy tu popularne zeszyty z przygodami „Kapitana Żbika” (poz. 134-149), a także serię „Tytus, Romek i A’Tomek” rysowaną przez dziesięciolecia przez Henryka Chmielewskiego do własnego scenariusza (poz. 168-177).
Wśród Wydawnictw ilustrowanych i artystycznych na uwagę zasługuje album Leona Zienkowicza „Die Trachten des polnischen Volkes” z 1841 r. Kompletny egzemplarz, zawierający 39 ręcznie kolorowanych litografii przedstawiających polskie stroje i mundury, to prawdziwa rzadkość na rynku. Dodatkowo, egzemplarz został wyposażony w elegancką półskórkową oprawę z epoki (poz. 192).
Zachęcamy do zajrzenia do działu Literatura piękna i językoznawstwo, gdzie na szczególną uwagę zasługują rzadkie i pięknie zdobione książki dla dzieci, m.in. komplet trzech tomików ilustrowanych powiastek Brunony Bruchnalskiej „Czytajcie dzieci!” z początku XX w. (poz. 283), a także rzadkie wydanie książki Krzysztofa Schmida pt. „Skarb złoty” z ok. 1880 r., ozdobione 8 barwnymi chromolitografiami. Warto tu wyeksponować także elementarze, których oferujemy tym razem siedem (poz. 254-260),  w tym rzadkie wydanie poznańskiego elementarza Karola Kasińskiego z 1869 r.
Ponadto oferujemy pierwsze wydanie jednaj z najpoczytniejszych powieści naszego laureata literackiej Nagrody Nobla – Henryka Sienkiewicza pt. „Quo Vadis” z 1896 r. (poz. 344).

Wśród Starych druków polecamy przede wszystkim rzadkie rozprawy hipologiczne, w tym klasyczny renesansowy traktat o zaprzęganiu, ujeżdżaniu i podkuwaniu koni - „Trattato dell'imbrigliare, Atteggiare, & Ferrare Caualli” Cesare Fiaschi z 1628 r. (poz. 476).
Z bogatej oferty działu Varia wydzieliliśmy sekcję przedmiotów użytkowych, przeznaczonych dla szkoły i biura (poz. 541-570). Do nabycia będą zabytkowe przybory szkolne, kredki i farby, papiery kancelaryjne, a także maszyna do pisania firmy „Łucznik” (poz. 548).
W tym dziale znalazła się także unikatowa luneta kapitańska z sygnaturą ORP „Sokół”, należąca do komandora Bolesława Romanowskiego (poz. 525).
Na uwagę zasługuje również oryginalna żartobliwa pocztówka-wyklejanka, prosto spod ręki Wisławy Szymborskiej (poz. 512).
Polecamy dział Fotografie, gdzie znaleźć można szereg rzadkich fotografii związanych z powstaniem styczniowym (poz. 641-651). Na szczególną uwagę zasługuje pozowana fotografia żołnierzy wyruszających do powstania, pochodząca z atelier Walerego Rzewuskiego (poz. 644).
Niezwykle ciekawym materiałem historycznym jest album z 83 fotografiami dokumentującymi epizody powstania warszawskiego i losy wojenne łączniczki z harcerskiego plutonu nr 227 w Zgrupowaniu „Żyrafa II” (poz. 676).
Oferujemy także zestaw oryginalnych klisz szklanych, na których uwieczniono polski przedwojenny sport automobilowy, m.in. wyścig tatrzański i międzynarodowy zjazd "Gwiaździsty" do Monte Carlo (poz. 656).
Dział Plakaty obejmuje tym razem 198 obiektów, wśród których wydzieliliśmy plakaty rosyjskie i ukraińskie do polskich filmów, m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie” (poz. 938), „Ziemia obiecana” (poz. 942), „Trędowata (poz. 944 i 945). Osobno miejsce znalazły coraz popularniejsze plakaty cyrkowe (poz. 951-972).
W dziale Historia, wojskowość, pamiętniki i wspomnienia wyróżnia się herbarz Piotra Nałęcza Małachowskigo „Zbior nazwisk szlachty z Opisem Herbów własnych” z 1805 r. (poz. 1138).
Wydzielona została niewielka sekcja zawierająca druki konspiracyjne z lat II wojny światowej (poz. 1051-1058).
Ponadto w dziale na uwagę zasługują pięknie zachowane egzemplarze klasycznych prac Kazimierza Chłędowskiego (poz. 1072-1074), „Księga jazdy polskiej” (poz. 1125), czy „Ilustrowana kronika Legjonów Polskich” w nietypowej, bordowej oprawie (poz. 1164).
Tradycyjnie oferujemy ciekawy dział harcerski, poszukiwane książki kucharskie, rzadkie przewodniki i wydawnictwa regionalne.