0.00 PLN
KATALOG AUKCYJNY - AK137
    • poprzedni
Cena:25,00 PLN
Wysyłka od: 16.00 PLN

Katalog zawiera 1.400 pozycji w działach: Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo; Nowa sztuka i nowa literatura; Z księgozbioru Andrzeja Szczepki; Literatura piękna, językoznawstwo; Książki dla dzieci i młodzieży; Stalinizm. Odurzeni; Księgoznawstwo; Stare druki; Varia; Autografy, rękopisy; Obrazki święte; Fotografie; Kartografia; Czasopisma; Plakaty; Afisze i plakaty opozycji; Druki ulotne; Historia, wojskowość, pamiętniki; Genealogia i heraldyka; Judaika; Harcerstwo; Łowiectwo, leśnictwo, przyroda; Regionalia, podróże; Gastronomia; Medycyna, farmacja; Matematyka; Pozostałe wydawnictwa.

Z katalogu aukcyjnego:
Polecamy dział Sztuka, architektura, rzemiosło, kolekcjonerstwo, w którym wyróżnia się album reprodukcji dzieł malarskich „Kobieta w sztuce”, oprawiony w elegancki półskórek (poz. 28). Warto zwrócić uwagę na nieczęsto spotykane w handlu katalogi meblarskie z okresu PRL, w których zaprezentowano klasyczne zestawy, obecne niemal w każdym mieszkaniu, jak i eksportowe hity. Poza wymiarami i szczegółami technicznymi, podano także nazwiska projektantów (poz. 36 -39). Wyodrębniliśmy w dziale kilka tytułów dotyczących numizmatyki (poz. 8–11), m.in. „O monetach błaznów i niewiniątek” Joachima Lelewela (poz. 10). Ponadto oferujemy poszukiwane katalogi i monografie artystów, np. obszerny katalog Jerzego Nowosielskiego, towarzyszący wystawie w Galerii Zachęta w 2003 r. (poz. 19).
W niewielkim dziale Nowa sztuka, nowa literatura warto spojrzeć na niespotykany obiekt, a mianowicie banderolę reklamową do „Jednodniówki Futurystów”, na której fonetycznym zapisem polecano lekturę manifestów polskiego futuryzmu (poz. 70).
Nie pierwszy już raz oferujemy książki z zasobnego księgozbioru Andrzeja Szczepki. Na uwagę zasługuje wydanie „Wieczorów florenckich” Juliana Klaczki w pergaminowej artystycznej oprawie, wykonanej w pracowni Heleny Karpińskiej (poz. 97).
Joachim Radziszewski jest z kolei twórcą skórzanej oprawy pracy Jerzego Warchałowskiego „Polska sztuka dekoracyjna” z 1928 r. (poz. 141). Wśród pięknych opraw na uwagę zasługują również „Portrety pań wytwornych” Stanisława Wasylewskiego, a także wydawnicza skórzana oprawa „Sztafety” Melchiora Wańkowicza (poz. 140). W dziale oferujemy również liczne książki historyczne, m.in. niezwykle rzadkie w komplecie monumentalne opracowanie Pawła Kubickiego „Bojownicy kapłani za sprawę Kościoła i Ojczyzny w latach 1861-1915” (poz. 102).
Polecamy Literatura piękna i językoznawstwo, gdzie oferujemy „Słownik etymologiczny języka polskiego” Aleksandra Brucknera w eleganckiej oprawie Roberta Jahody. Dodatkowym atutem egzemplarza jest odręczna dedykacja dla Stanisława Estreichera, profesora UJ (poz. 153). Zapewne w tej samej krakowskiej pracowni wykonane zostały oprawy do dzieł Adama Mickiewicza: „Literatura słowiańska” i „Pan Tadeusz” (poz. 195-196).
Do rzadkości należy zbiór wykładów Cypriana Norwida, poświęconych twórczości Juliusza Słowackiego. Niewielka broszurka, wydana w Paryżu w 1861 r. stanowi pierwszą próbę wnikliwej analizy twórczości polskiego romantyka (poz. 215).
Polecamy także pierwsze książkowe wydanie „Potopu” Henryka Sienkiewicza, które oferujemy pod numerem 229.
Wśród Starodruków warto zwrócić uwagę na niezwykle rzadki druk, pośrednio związany z Polską. Mowa o satyrze politycznej autorstwa Daniela Defoe „The Dyet of Poland”, wydanej w 1705 r. Jest to w rzeczywistości mocna krytyka polityki Anglii tamtego czasu, której akcja i bohaterowie została przeniesiona do Polski. Pod polsko brzmiącymi nazwiskami „Rusky” czy „Lawrensky” kryją się w rzeczywistości angielscy politycy (Edward Russel, Lawrence Hyde). Tym niemniej autor był zorientowany w polskiej rzeczywistości i poza charakterystycznymi nazwiskami, znał także panujący w Polsce ustrój (poz. 334).
Ponadto w dziale oferujemy w pierwszych wydaniach trzy tomy zbioru praw i konstytucji Volumina Legum (poz. 352-354).
W bogatym dziale Variów oferujemy unikatową pamiątkę – srebrną papierośnicę, należącą do fotografa i żołnierza Armii Krajowej, Zygmunta Kukieły „Zetki”. Pracował on w zakładzie fotograficznym przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Dokumentował codzienne wojenne życie mieszkańców i powstańców (poz. 377).
Ciekawą propozycją jest polski rękopis religijny z 1781 r., z licznymi późniejszymi dopiskami, zatytułowany „Dulce melos. Ore Mortalium Immortali Deo […]” (poz. 373).
Osobno wyodrębniliśmy zbiór polskich przedwojennych metalowych puszek (poz. 379-405). Następny poddział obejmuje natomiast bilety wizytowe znanych osobistości (poz. 406-428).
Zachęcamy do przejrzenia działu Autografy, rękopisy. Oferujemy tu listy pochodzące głównie z korespondencji Zdzisława Najdera, wieloletniego redaktora miesięcznika „Twórczość”. Do najciekawszych obiektów należą teksty spod ręki Zbigniewa Herberta (poz. 452-455), Czesława Miłosza (poz. 462-463), Agnieszki Osieckiej (poz. 467).
Absolutnym i nietypowym unikatem jest zestaw bombek choinkowych, z których każda została podpisana przez polskiego literata. Swoją bombkę ma zatem Wisława Szymborska, Ryszard Krynicki (jedyna czarna w komplecie), Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Michał Rusinek i In. (poz. 497).
Ponadto w dziale kilka odręcznych zabawnych wyklejanek, wykonanych przez Wisławę Szymborską jako pocztówki do przyjaciół (poz. 500-502).
Polecamy dział Fotografii, gdzie oferujemy zestaw szklanych klisz dokumentujących przedwojenną Gdynię, w tym budowę portu (poz. 566). Warto zwrócić uwagę na XIX-wieczne fotografie Kijowa, wykonane przez Józefa Kordysza (poz. 572-573).
Bogaty materiał źródłowy stanowią archiwalia (liczne fotografie, dokumenty i grafika), związane z krakowską rodziną Starzewskich (poz. 574-576).
Dział Kartografii otwiera dekoracyjna mapa Polski Wacława Grodeckiego z łacińskiej edycji atlasu Abrahama Orteliusa "Theatrum Orbis Terrarum" wydanej w Antwerpii w 1573 r. (poz. 607). Na szczególną uwagę zasługuje zestaw 9 litografii przedstawiających Tomsk. Zostały one wykonane i wydane przez Juliusza Volkmara Flecka w 1868 r. Był to warszawski litograf, który za wspieranie manifestacji poprzedzających powstanie styczniowe został zesłany do Tomska. Sporządził wtedy szereg rysunków widokowych, które posłużyły mu do wykonania cyklu.
Wśród Plakatów polecamy barwny przedwojenny plakat turystyczny autorstwa Kazimierza Manna „Visit Poland, the land of the Rainbow” (poz. 739). Oferujemy także reklamowy plakat B. Bocianowskiego i W. Szomańskiego z 1936 r., wykonany na zlecenie PKO. Osobno prezentujemy plakaty „jesienne”, informujące o kolejnych edycjach muzycznego festiwalu (poz. 843-849), jazzowe (poz. 850-861) i cyrkowe (poz. 862-872).
Polecamy dział Afisze i plakaty opozycji demokratycznej, dokumentujące okres przemian ustrojowych w Polsce. Są to afisze i plakaty strajkowe, apele do społeczeństwa i partii rządzącej, a także plakaty wyborcze Solidarności z lat późniejszych (poz. 876-901).
Atrakcją działu Historia, wojskowość, pamiętniki i wspomnienia są dwa tytuły autorstwa Ludwika Kubali w pięknych półskórkowych oprawach Roberta Jahody (poz. 999-1000).
Nieczęstym kompletem jest opracowanie Jana Kucharzewskiego „Od białego caratu do czerwonego” w 7 tomach (poz. 1001).
Warto także zwrócić uwagę na kilka zbiorczo oprawionych wydawnictw K. J. Turowskiego, zwłaszcza „Podróż po po słowiańskich krajach ..., (w latach 1802-gim i 1803-cim)” autorstwa Aleksandra Sapiehy (poz. 1063).
Poszukiwana przez kolekcjonerów literatura  o tematyce heraldycznej i genealogicznej została ujęta w osobnym dziale. Polecamy szczególnie „Herbarz polski” opracowany przez Jana Bonieckiego na podstawie źródeł archiwalnych, uznawany za jeden z najlepszych herbarzy polskich (poz. 1113). Niejako uzupełnieniem powyższego jest rzadki „Herbarz szlachty polskiej” Seweryna Uruskiego (poz. 1125). Warto spojrzeć również na poz. 1120 – „Herby szlachty polskiej” Zbigniewa Leszczyca, który wyróżnia się staranną i efektowną szatą graficzną. Osobno prezentujemy wizerunki herbów, wykonane odręcznie z najwyższą starannością przez (zapewne) Stanisława Kobielskiego (poz. 1130-1141).
Ozdobą działu Regionalia, podróże jest „Album Lubelskie” z 1859 r. autorstwa Adama Lerue. Oferujemy obszerny fragment poszytowego wydawnictwa prezentującego ikonografię Lublina i okolic (1242). Warto także zwrócić uwagę na „Obrazki z podróży do Tatr i Pienin” Marii Steczkowskiej z 1872 r. Oferujemy bardzo rzadkie wydanie, którego nie odnotowują dostępne katalogi i bibliografie (poz. 1275).
Tradycyjnie oferujemy ciekawy dział harcerski, poszukiwane książki kucharskie, rzadkie przewodniki, a także dział matematyczny z księgozbioru prof. Hugona Steinhausa (poz. 1344-1359).