0.00 PLN
KATALOG AUKCYJNY - AK118
    • poprzedni
Cena:20,00 PLN
Wysyłka od: 16.00 PLN

Zapraszamy na najbliższą aukcję Antykwariatu Rara Avis: Książki - plakaty - rękopisy: 22 października 2016 r.

Aukcja odbędzie się 22 października 2016 r. (sobota) w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Meiselsa 17. Wszystkie obiekty aukcyjne będą wystawione do wglądu od godz. 8.00, licytacja rozpocznie się o godz. 11.00.

Katalog zawiera 1.316 pozycji w działach: Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo; Wydawnictwa ilustrowane i artystyczne; Nowa sztuka, Nowa literatura; Varia; Fotografie; Druki ulotne; Plakaty; Kartografia; Stare druki; Czasopisma; Księgoznawstwo; Instytut Literacki; Literatura piękna, językoznawstwo; Historia, wojskowość, pamiętniki i wspomnienia; Łowiectwo, przyroda, gospodarstwo wiejskie; Regionalia, podróże; Pozostałe wydawnictwa XIX - XX w.

Z katalogu aukcyjnego:

Szczególnej uwadze polecamy dział Varia, który tym razem zawiera niezwykle rzadkie rękopisy i autografy znanych osobistości, m.in. Fryderyka Chopina (poz. 340-341), Stanisława Wyspiańskiego (poz. 369-371), Marii Dąbrowskiej (poz. 350), Wiesława Dymnego (poz. 352), Krystyny Jandy (poz. 356), Konstantego Krumłowskiego (poz. 359), Wisławy Szymborskiej (poz. 366).

Odręczny podpis Fryderyka Chopina na pokwitowaniu otrzymania honorarium od Maurice'a Schlesingera, wydawcy wielu pierwodruków utworów kompozytora i jego głównego wydawcy we Francji (poz. 340, zob. także poz. 341).

Unikat.

Cena wywoławcza: 70.000 PLN

Oferujemy także pierwsze wydanie Impromptu Fis-dur op. 36 (edycja niemiecka), które ukazało się jednocześnie z wersją francuską w V 1840 (poz. 342, a także poz. 343-345).

Cena wywoławcza: 4.800 PLN

Niezwykłą propozycją jest autorski rękopis wiersza "Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić" Stanisława Wyspiańskiego z 1903 r. (poz. 369). Utwór został przesłany w liście do wieloletniego przyjaciela artysty, Leona Stępowskiego. Pierwodruk wiersza ukazał się w "Nowej Reformie" z dn. 30 VIII 1903, z tytułem "Do mego przyjaciela Leona St...".

Rękopisy Wyspiańskiego pojawiają się na rynku antykwarycznym rzadko, z reguły są to dedykacje w książkach i krótkie listy. Rękopisy literackie praktycznie są na nim nieobecne (zob. także poz. 370 i 371).

Cena wywoławcza: 45.000 PLN

Również z działu Varia polecamy oryginalną banderę Marynarki Wojennej RP pochodząca z siedziby jej dowództwa w Londynie z lat II wojny światowej (poz. 379).

Cena wywoławcza: 12.000 PLN

W dziale Nowa sztuka, nowa literatura proponujemy debiutujący na polskim rynku aukcyjnym katalog Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej w Łodzi z 1932 r. (poz. 264).
Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej stanowi obok "Biblioteki a.r." najdonioślejsze osiągnięcie twórców skupionych w Grupie "a.r.". Dzięki staraniom Władysława Strzemińskiego łódzkie muzeum stało się depozytariuszem 21 dzieł artystów polskich i obcych (z czasem kolekcja urosła do 111 prac). Stanowiła tym samym po kolekcji hanowerskiej drugą stałą ekspozycję sztuki nowoczesnej na świecie. Jedyną gratyfikacją dla darczyńców stanowił niniejszy katalog (w zamyśle w bogatszej postaci, ograniczonej ze względów finansowych), w układzie typograficznym W. Strzemińskiego.

Rzadkie.

Cena wywoławcza: 9.800 PLN

Z działu Historia, wojskowość, pamiętniki i wspomnienia polecamy m. in. pierwsze wydanie jednej z najbardziej poczytnych książek Arkadego Fiedlera, "Dywizjon 303" z 1942 r.

Cena wywoławcza: 100 PLN

Z działu Fotografie polecamy szczególnie zdjęcia dokumentujące Powszechną Wystawę Krajową we Lwowie, autorstwa Edwarda Trzemeskiego.

Zorganizowana w setną rocznicę powstania kościuszkowskiego wystawa odbywała się od 5 VI do 10 X 1894 na terenie Parku Stryjskiego.

Fotografie najprawdopodobniej wchodziły w skład ekskluzywnego, okolicznościowo-pamiątkowego albumu wykonanego z okazji PWK. Każdy obiekt oprawiony w oryginalne głębokie passe-partout o wyzłoconych krawędziach.

Do nabycia będzie w sumie 15 fotografii w cenach wywoławczych 300-500 PLN (poz.410-424).

Dział Plakatów obejmuje tym razem 145 obiektów, w tym kilka rzadko pojawiających się na polskim rynku antykwarycznym plakatów amerykańskich, wspierających Polaków na frontach II wojny światowej (obok poz. 536, zob. też poz. 535, 537-540).

Ceny wywoławcze: 420-1.800 PLN

Katalog zawiera zbiór kilkudziesięciu najciekawszych publikacji Instytutu Literackiego (poz. 826-876).

Tu do nabycia będzie m. in. źle widziana w powojennej Polsce publikacja Leszka Kołakowskiego "Główne nurty marksizmu" (poz. 850).

Cena wywoławcza: 160 PLN

W dziale Literatura piękna, językoznawstwo proponujemy m. in. pierwsze wydania klasyka polskiej fantastyki, Stanisława Lema (poz. 948-954), na przykład słynne "Dzienniki gwiazdowe" z 1957 r. z okładką projektu Mariana Stachurskiego (poz. 948).

Cena wywoławcza: 80 PLN

Interesującą i zupełnie nietypową propozycję stanowi litograficzna kopia staroegipskiego papirusu, nazywana "Papirusem Sękowskiego", zawierająca tekst "Księgi zmarłych".

Oryginał został przywieziony z Egiptu w I poł. XIX w. przez Józefa Sękowskiego i złożony w Bibliotece Jagiellońskiej. Kopię sporządzono w 25 egzemplarzach. Stanowi ona cymelium o wyjątkowej, międzynarodowej wartości bibliofilskiej, wielokrotnie przywoływane w literaturze fachowej. Stanowiło pierwszą na świecie wierną reprodukcję staroegipskiego tekstu (poz. 1145).

Cena wywoławcza: 8.000 PLN

Zapraszamy.