0.00 PLN
KAATALOG AUKCYJNY - AK124
    • poprzedni
Cena:20,00 PLN
Wysyłka od: 16.00 PLN

Zapraszamy na najbliższą 124 aukcję Antykwariatu Rara Avis: Książki - Plakaty - Reklama:
20 października 2018 r.

Aukcja odbędzie się 20 października 2018 r. (sobota) w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Meiselsa 17. Wszystkie obiekty aukcyjne będą wystawione do wglądu od godz. 8.00, licytacja rozpocznie się o godz. 11.00.

Katalog zawiera 1.707 pozycji w działach: Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo; Nowa sztuka, nowa literatura; Moda; Reklama polska dwudziestolecia międzywojennego; Wydawnictwa ilustrowane i artystyczne; Varia; Fotografie; Druki ulotne; Plakaty; Kartografia; Stare druki; Czasopisma; Księgoznawstwo; Literatura piękna, językoznawstwo; Historia, wojskowość, pamiętniki i wspomnienia; Z księgozbioru Stanisława Czarnieckiego; Łowiectwo, leśnictwo, przyroda; Góry; Regionalia, podróże; Pozostałe wydawnictwa.

Z katalogu aukcyjnego:

W dziale Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo oferujemy zbiór listów Zdzisława Beksińskiego, artysty do dziś budzącego emocje (poz. 138-145, na ilustracji poz. 144).

 Ceny wywoławcze: 80-120 PLN

Wyodrębniliśmy osobny rozdział poświęcony neoawangardzie. Ten kierunek artystyczny pojawia się na aukcji bibliofilskiej po raz pierwszy. Reprezentują go w naszym katalogu m.in. manifesty artystyczne, teksty programowe, katalogi wystaw i afisze takich twórców jak Andrzej Partum, Józef Robakowski, Stanisław Dróżdż, Leszek Brogowski, Zbigniew Dłubak, Marian Warzecha (poz. 158-216, obok poz. 194).

Ceny wywoławcze: 40-1.000 PLN

Na szczególną uwagę zasługuje zbiór materiałów dotyczących Andrzeja Partuma, jednego z najwybitniejszych polskich artystów neoawangardowych, performera, przedstawiciela mail artu, autora licznych manifestów artystycznych, twórcy Biura Poezji, aktywnego uczestnika pozainstytucjonalnego obiegu kultury. Prezentowany obok tomik poezji "Osypka woli" (poz. 192) zawiera oryginalną temperę Alfreda Lenicy sygnowaną ołówkiem przez malarza.

Cena wywoławcza: 480 PLN

Z działu Nowa sztuka, nowa literatura proponujemy m.in. niezwykle rzadkie, zupełnie nieobecne w handlu, a teraz po raz pierwszy do nabycia na aukcji książkowej, pocztówki łódzkiej grupy "a.r.". Jednym z największych dokonań ugrupowania, było stworzenie Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej w Łodzi. Stanowiła ona drugą, po zbiorach hanowerskich, stałą ekspozycję sztuki nowoczesnej na świecie. W 1932 ukazał się katalog kolekcji w układzie typograficznym W. Strzemińskiego. Korzystając z klisz użytych w katalogu, Strzemiński przygotował serię pocztówek z podobiznami obrazów z kolekcji. Ukazało się ich kilkanaście, my prezentujemy Państwu trzy z nich (poz. 217-219, w cenach wywoławczych po 2.800 PLN). Rzadkość!

Po udanym debiucie na jednej z poprzednich aukcji Rara Avis, do katalogu wraca dział Reklamy polskiej dwudziestolecia międzywojennego. Do nabycia będą 74 obiekty, w tym zarówno samoistne druki, efemeryczne ulotki, a także pojedyncze karty i wkładki do czasopism czy etykiety produktów. Na szczególną uwagę zasługują rzadkie plakaty reklamowe (poz. 287, 289, 290, 341, 342 oraz przedstawiony obok 335 z ceną  wywoławczą 8.000 PLN).

Polecamy bogaty dział Varia, gdzie będą do nabycia m.in. listy królewskie (poz. 393-398, obok poz. 395). Oferujemy również ciekawe rękopisy: Mirona Białoszewskiego (poz. 399), Konstantego I. Gałczyńskiego (poz. 405), Bronisława Piłsudskiego (brata Józefa) (poz. 420), a także liczne dokumenty i materiały związane z postacią wybitnego polskiego filozofa, Tadeusza Kotarbińskiego (poz. 443-457).

Wśród Wydawnictw ilustrowanych i artystycznych warto zwrócić uwagę na pozycję współczesną, a mianowicie autobiograficzny komiks znanego i cenionego malarza, Wilhelma Sasnala: "Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001" (poz. 368).

Cena wywoławcza: 600 PLN

Z działu Fotografie polecamy szczególnie zdjęcia najważniejszych polskich polityków okresu międzywojennego, z ich odręcznymi podpisami. Są to podobizny Ignacego Mościckiego (poz. 478), Józefa Piłsudskiego (poz. 481, 484), Wincentego Witosa (poz. 501, zilustrowana obok), Stanisława Wojciechowskiego (poz. 504),Józefa Becka (poz. 511), Romana Góreckiego (poz. 529) i Lucjana Żeligowskiego (poz. 540).

Ceny wywoławcze: 300-1.200 PLN

Dział Plakaty obejmuje tym razem 171 pozycji, w tym trzynaście plakatów przedwojennych (poz. 615-627). Polecamy szczególnie rzadki plakat z wystawy L.O.P.P. z 1934 r. (poz. 621, obok).

Cena wywoławcza: 9.800 PLN

Polecamy także dział Czasopism, gdzie oferujemy duży zespół pracy konspiracyjnej z lat okupacji (poz. 867-915, na ilustracji obok poz. 875).

Ceny wywoławcze: 48-120 PLN

W dziale Literatura piękna, językoznawstwo oferujemy m.in. prasowe pierwodruki utworów Władysława Broniewskiego (poz. 963), Stanisława Lema (poz. 1083), Wisławy Szymborskiej (poz. 1124-1126, obok poz. 1125).

Ceny wywoławcze: 80-200 PLN

Polecamy szczególnie bogaty zbiór wydawnictw poświęconych Górom (poz. 1398-1558). Znajdą tu Państwo zarówno przewodniki, okolicznościowe pamiątki, a także czasopisma, liczne monografie oraz drobne prace, dziś już praktycznie niespotykane w sprzedaży. Proponujemy m.in. poz. 1463 (obok):  "Mały artysta z Podhala. 9 obrazków do kolorowania" autorstwa Franciszka Pillatiego, z ceną wywoławczą 500 PLN.