0.00 PLN
KATALOG AUKCYJNY - AK126
    • poprzedni
Cena:20,00 PLN
Wysyłka od: 16.00 PLN

Zapraszamy na najbliższą 126 aukcję Antykwariatu Rara Avis: Książki - Plakaty - Czasopisma:
8 czerwca 2019 r.

Aukcja odbędzie się 8 czerwca 2019 r. (sobota) w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, ul. Meiselsa 17. Wszystkie obiekty aukcyjne będą wystawione do wglądu od godz. 8.00, licytacja rozpocznie się o godz. 11.00.

Katalog zawiera 1.346 pozycji w działach: Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo; Wydawnictwa ilustrowane i artystyczne; Nowa sztuka, Nowa literatura; Varia; Fotografie; Wybory 4 czerwca 1989; Druki ulotne; Plakaty; Kartografia; Godzinki; Stare druki; Czasopisma; Księgoznawstwo; Literatura piękna, językoznawstwo; Historia, wojskowość, pamiętniki i wspomnienia; Łowiectwo, leśnictwo, przyroda; Regionalia, podróże; Pozostałe wydawnictwa.

Z katalogu aukcyjnego:

Polecamy szczególnie bogaty dział Wydawnictw ilustrowanych i artystycznych, Na wyjątkową uwagę zasługuje tu rzadki, kompletny egzemplarz Pamiętników Jana Chryzostoma Paska z połowy XIX w. Album rytowany w całości na 18 tablicach przez Jana Nepomucena Lewickiego, został dodatkowo wyposażony w luksusową oprawę z wykorzystaniem starego barwnego kurdybanu. Warte uwagi (poz. 60).

Jedną z piękniejszych XIX-wiecznych książek dotyczących Krakowa jest oferowany pod nr 61 album Katedra krakowska na Wawelu Ludwika Łętowskiego, zawierający 17 eleganckich chromolitografii miasta.

Ponadto proponujemy Album rytownika polskiego Joachima Lelewela (poz. 58); Starożytne gmachy Krakowa zdjęte z natury przez Francois Stroobanta (poz. 65), a także kompletny egzemplarz jednego z klasycznych albumów widokowych Krakowa, w oryginalnej, zdobionej oprawie, a mianowicie Album widoków Krakowa i jego okolic Henryka Waltera (poz. 66).

Zupełnie nietypową propozycją jest natomiast Cinquante dessins Henri Matisse'a. Starannie wydany album z reprodukcjami rysunków, z oryginalną, sygnowaną przez artystę akwafortą oraz odręczną dedykacją Matisse'a (poz. 78).

W dziale Nowa sztuka, nowa architektura polecamy Pastorałki Tytusa Czyżewskiego, ozdobione drzeworytami Tadeusza Makowskiego (poz. 104).

Swoistym rarytasem jest odbity w barwnej litografii ekslibris, zaprojektowany przez Witkacego dla Feliksa Lewińskiego. Prezentowana pozycja to jeden z ośmiu znanych ekslibrisów, jakie artysta wykonał między 1917 a 1920 rokiem. Rzadkie (poz. 119).

Tradycyjnie, w dziale Varia znajdą Państwo pamiątki po znanych osobistościach. Tym razem oferujemy m.in. odręczny podpis kard. Karola Wojtyły pod okolicznościowym listem, wysłanym w 1968 r. (poz. 156), a także podpis Prymasa Stefana Wyszyńskiego na odręcznie wykonanym obrazku świętym z 1957 r. (poz. 157).

Niesłabnącym zainteresowaniem wciąż cieszą się zabytkowe zabawki, których wybór znajduje się na końcu działu (poz. 180-193, na ilustracji obok poz. 183).

Z działu Fotografie polecamy album 35 fotografii widokowych Lwowa, autorstwa Adama Lenkiewicza (poz. 219).

Wyjątkową propozycją jest rocznicowy dział poświęcony wyborom z 4 czerwca 1989 r, zakończonych zwycięstwem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Oferujemy zaledwie cząstkę z tysięcy ulotek, plakatów i plakacików, okolicznościowych kartek i znaczków pocztowych, pochodzących przede wszystkim z Krakowa, ale i innych miast (Gdańsk, Opole, Przemyśl).

Dział Plakaty obejmuje tym razem 86 obiektów, w tym 5 przedwojennych. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza rzadki plakat wystawowy, autorstwa Józefa Mehoffera. Barwna litografia została odbita w 1924 r. (poz. 353).

Ozdobą katalogu jest renesansowy iluminowany modlitewnik - "Godzinki". Bogato zdobiony flamandzki rękopis powstał w Gandawie nie przed 1478 r. Rękopis zawiera 6 kart z bogatymi bordiurami i inicjałami wykonanymi temperą z wykorzystaniem złota płatkowego. W tekście umieszczono 8 dużych inicjałów malarskich, 202 mniejsze wielobarwne inicjały kaligraficzne i liczne inicjały jednobarwne; obecne są także winietki śródtekstowe. Unikat (poz. 456).

Wśród Starych druków oferujemy Statvta, Prawa y Constitvcie Koronne łacinskie y polskie Jana Januszowskiego, wydane w Krakowie w 1600 r. Rzadki starodruk prawniczy, posiadający przed pierwszym rozdziałem wydrukowany tekst "Bogarodzicy" (poz. 464).

W dziale Literatura piękna, językoznawstwo polecamy m.in. pierwsze wydania tekstów Aleksandra Fredry (poz. 616, 618 - na ilustracji obok). W pierwszych edycjach oferujemy również kilka najważniejszych dzieł Adama Mickiewicza: Konrad Wallenrod (poz. 683); Księgi Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego (poz. 684); Pan Tadeusz (poz. 686).

Pośród literatury XX-wiecznej na uwagę zasługują tomiki poetyckie, m.in. debiut książkowy Wisławy Szymborskiej (poz. 717, zilustrowana po lewej), czy też wydania wierszy Stanisława Barańczaka, z odręcznymi jego podpisami (poz. 598-599).

Polecamy nieco kontrowersyjny zbiór książek dotyczących faszyzmu, nacjonalizmu i rasizmu, wyodrębnionych w dziale Historia, wojskowość, pamiętniki i wspomnienia (poz.793-826, na ilustracji poz. 810).

Stałym elementem tej części katalogu są judaika (poz. 867-917), w tym zwłaszcza druki antysemickie. Nowością tym razem są regulaminy i instrukcje wojskowe (poz. 1011-1031). Poradniki wyszkolenia i doskonalenia bojowego, instrukcje obsługi sprzętu oraz systemy dowodzenia. Wydania coraz rzadziej spotykane w sprzedaży.

W dziale Regionalia, podróże polecamy monumentalne dzieło Maksymiliana i Stanisława Cerchów, z tekstem Feliksa Kopery - Pomniki Krakowa. Oferowany tu egzemplarz oprawiony został w elegancki,  luksusowy półskórek. Bardzo dekoracyjne (poz. 1150).

Wśród Pozostałych wydawnictw na uwagę zasługują rzadkie pozycje poświęcone grom karcianym (poz. 1242, 1344, czy też prezentowana obok poz. 1341: Wykrycie oszustwa w gry w karty z 1823 r.).

Tradycyjnie oferujemy też książki kucharskie (poz. 1245-1252), m.in. Doświadczona gospodyni i kucharka doskonała Zofii Szeyblerowej (poz. 1250 oraz 1251).

Na osobne poddziały zasłużyły tym razem książki poświęcone harcerstwu (poz. 1260-1269), savoir-vivre (poz. 1301-1314, jak np. figurujący pod numerem 1305 Brewiarzyk salonowy Izydora Poeche) oraz straży pożarnej (poz. 1318-1329).